Naša škola chce byť „európska“

V tomto školskom roku 2014/15 som sa spolu ďalšími piatimi učiteľkami zo  Základnej školy Rajčianska 3 zúčastnila odborných kurzov vo Veľkej Británii a to v rámci projektu vzdelávania zamestnancov základných škôl ERASMUS PLUS. Organizátorom projektov je agentúra SAAIC.

Na projekte sme sa rozhodli zúčastniť preto, lebo naším cieľom je vyučovať tak, aby sme našich žiakov čo najlepšie pripravili na ich budúce pôsobenie tak, aby vedeli obstáť aj v medzinárodnom meradle – či už v rámci rôznych žiackych súťaží a testovaní alebo neskôr v zamestnaní a celkovo vo svojom pracovnom, ale aj osobnom živote.

Aby ovládanie jazyka dosiahlo u nich takú úroveň, že nebude pre nich niečím obmedzujúcim, ale naopak silnou stránkou, na ktorej sa dá budovať kariéra aj v medzinárodnom pracovnom prostredí, ak sa pre ňu rozhodnú.

Obsahom kurzov boli poznatky o najnovších výučbových

metódach, inovovaných prístupoch k učeniu sa anglického jazyka a v neposlednom rade nám šlo aj o zvýšenie našich vlastných jazykových schopností , ich overenie si v praxi a spoznanie vybraných britských reálií. Tento vývoj v pedagogickej oblasti je potrebné stále sledovať a držať krok aj s medzinárodnou praxou.

Cennou skúsenosťou bolo aj stretnutie sa s ostatnými účastníkmi kurzov z iných krajín Európskej únie, s ktorými sme si vymieňali odborné poznatky  a tiež sa nám podarilo nadviazať cenné kontakty so školami, v ktorých pôsobia, čo môže v budúcnosti vyústiť do vzájomnej spolupráce.

Štyria pedagógovia 1. stupňa – M. Smoláriková, Z. Artimová, S. Forgáčová a M. Slovíková  absolvovali týždenný kurz Kreativita na hodine pre učiteľov primárneho vzdelávania v Maidstone, GB v čase od 25.10. – 2. 11. 2014.

Učiteľka druhého stupňa M. Čambalová si svoje vedomosti a znalosti overila a doplnila na kurze Jazyk a metodológia zameraný na výučbu anglického jazyka pre žiakov 2. stupňa, ktorý trval od 3.-15.8. 2014. Uskutočnil sa v malom prímorskom mestečku Exeter, GB.

Školská špeciálna pedagogička D. Čellárová sa zúčastnila štrukturovaného kurzu s názvom Vyučovanie anglického jazyka pre žiakov s poruchami učenia v termíne 29.9.- 12.10. 2014 a konal sa v mestečku Portsmouth, GB.

Svoje novonadobudnuté poznatky si mohla overiť v rámci vedenia krúžku Hravá angličtina pre žiakov 1. stupňa, ktorý v tomto školskom roku viedla na škole a napokon aj pri výučbe anglického jazyka na našej škole.

Veríme, že účasť na kurzoch bola prínosná nielen pre nás, zúčastnených, ale aj pre našich kolegov, ktorým sme sa snažili v čo najväčšej miere sprostredkovať naše nové vedomosti a predovšetkým pre našich žiakov, pre ktorých chceme byť čo najlepšími učiteľmi so všetkým, čo k tomu patrí.

Mgr. D. Čellárová, ZŠ Rajčianska 3, BA