B r a t i s l a v a

Beseda s ombudsmankou

14.októbra 2013 našu školu navštívila ombudsmanka SR JUDr. Jana Dubovcová.
Do svojej funkcie bola zvolená poslancami NR SR 13.decembra 2011. Oficiálne do úradu nastúpila zložením sľubu 28. marca 2012.

Naši deviataci mali s pani ombudsmankou veľmi zaujímavú besedu o histórii a podstate ľudských práv a slobôd.Prišla nás oboznámiť s ľudskými právami, ale aj s našimi povinnosťami. Poskytla žiakom nové poznatky z oblasti práva a politiky. Rozprávala nám zaujímavosti o svojej práci a uvádzala príklady z praxe. Dozvedeli sme sa, že na verejnú ochrankyňu práv sa môže obrátiť každý (teda nielen dospelí, ale aj deti, Slováci aj cudzinci, zdraví i ľudia so zdravotným postihnutím, pracujúci aj nezamestnaní...).

Ombudsman je človek, ktorý koná v záujme iných. Pomáha iným ľuďom chrániť ich práva a slobody. Na Slovensku jeho oficiálne pomenovanie je verejný ochranca práv. Kolískou „ombudsmanov“ je Švédsko, ale podobný systém kontroly fungoval už dávno predtým v islamskom svete v Turecku či v Číne. Ombudsmana má v súčasnosti mnoho krajín sveta i Európska únia. Poznajú ho nielen v Európe, ale aj v Amerike, v Afrike, v Ázii i v Austrálii.

Po skončení výkladu sa začala diskusia medzi žiakmi a pani ombudsmankou. Samozrejme, na všetky otázky milo a ochotne odpovedala. Som si istá, že si naši deviataci z tejto neobyčajnej prednášky zobrali veľa zaujímavých informácií a stretnutie s pani ombudsmankou im pomôže pri výbere strednej školy či povolania.

Tu sú zaznamenané niektoré miniatúry (Kliknutím na obrazok ho zväčšíte):