Fotagaléria

Žiaci základnej školy absolvovali prednášku o zdravej výžive a

o návykových látkach

23. októbra som dostala možnosť prednášať pre žiakov základnej školy na Rajčianskej ulici.

Táto preventívna osvetová  akcia sa konala na požiadavku pani riaditeľky Mgr. Krajčíkovej a pani učiteľky Mgr. Ňukovičovej.

Pre žiakov 1.stupňa sme sa rozhodli venovať sa téme zdravá výživa.

Zaujať pozornosť žiakov zdravou výživou vôbec nie je ľahké. Už len z toho dôvodu, že v ich veku si dôležitosť výživy vôbec neuvedomujú a stačí, aby im jedlo chutilo. Prístup k jedlu majú takmer všade a častokrát si samé vyberajú to, čo budú jesť.

Na naše prekvapenie žiaci sa veľmi aktívne zapájali do debaty, rozoberali sme ich stravovacie návyky a aj faktory, ktoré OVPLYVŇUJE NAŠE ZDRAVIE: zdravé raňajky, desiata, obed, olovrant, večera. Nezabudli sme ani na správny príjem tekutín. Pozornosť žiakov najviac upútali poruchy príjmu potravy : bulímia, anorexia  a obezita. Prednáška zanechala v deťoch silný pozitívny dojem.

Pre žiakov 2. stupňa sme sa rozhodli pripraviť si prezentáciu na tému návykové látky: drogy, lieky, fajčenie, alkohol. Téma je vysoko aktuálna a našou snahou je odradiť mladých ľudí od užívania drog.

Žiakom som vysvetlila, čo sú to drogy, ako vplývajú na náš organizmus, ale aj to, že závislosť môže prísť zo dňa na deň a cesta späť býva veľmi zložitá. Žiaci nielen počúvali, ale do prednášky sa aktívne zapájali svojimi otázkami. Upozornila som žiakov, že určitá závislosť začína už pri legálnych drogách ako je alkohol a cigarety. U mladistvých sa to ďalej posúva k užívaniu marihuany, a končiť to môže až pri tvrdých drogách. Vo väčšine prípadov začnú brať drogy, aby zapadli do kolektívu, zbavili sa nudy, vyzerali dospelo, vzopreli sa spoločenským pravidlám alebo chcú iba experimentovať. Málokto si však na začiatku uvedomuje riziká. Pocit opojenia po čase vystrieda beznádej, sklamanie, strach a falošný pocit šťastia je o pár rokov úplne v nedohľadne. Poukázala som aj na známe osobnosti, ktoré podľahli návykovým látkam. Pozornosť žiakov najviac upútali dôsledky závislosti tehotnej ženy na novorodenca.

Prevencie nikdy nie je dosť a podľa slov pani riaditeľky pokračovať sa bude s podobnými  aktivitami na ZŠ Rajčianskej.

PhDr. Varjasiová Zuzana