Obvodné kolo Pytagoriády sa konalo vo Vrakuni na Základnej škole Rajčianska

V dňoch 14. 3. a 15. 3. 2017 sa konalo na ZŠ Rajčianska obvodné kolo Pytagoriády za II. obvod Bratislavy pre tretí až ôsmy ročník základnej školy a prímu až terciu osemročných gymnázií.  Do obvodného kola postupujú žiaci po úspešnom vyriešení školského kola, ktoré sa konalo na školách v dňoch 7. a 8. decembra 2016. Žiaci majú počas 1. hodiny vypočítať 15 úloh. Pytagoriáda je súťaž zameraná na rýchlosť a presnosť riešenia, nakoľko za skoršie odovzdanie môže žiak získať body. Konkrétne ak žiak správne vypočíta minimálne 10 úloh a viac a odovzdá skôr ako po 60 . minútach, môže získať ku bodom za príklady aj body za čas (za každé 4 ušetrené minúty 1 bod).

V každý rok je o Pytagoriádu zo strany žiakov veľký záujem. V tento rok postúpilo na obvodné kolo Pytagoriády 380 žiakov. Kategóriu P3 (číslo udáva ročník) riešilo 58 žiakov, kategóriu P4 riešilo 72 žiakov, 64 žiakov riešilo kategóriu P5, kategóriu P6 riešilo 93 žiakov, kategóriu P7 riešilo 51 žiakov a do kategórie P8 bolo zapojených 42 žiakov v okrese Bratislava II.

Za Vrakuňu sa zapojili žiaci všetkých troch škôl ZŠ Železničná, ZŠ Žitavská aj ZŠ Rajčianska. Spolu naše vraknské školy poslali na zmeranie matematických schopností 64 žiakov (8 tretiakov, 11 štvrtákov, 11 piatakov, 12 šiestakov, 13 siedmakov a 9 ôsmakov).

Napriek tomu, že príklady boli náročné a dosť sa s nimi žiaci popasovali, zaznamenali malí vrakunčania aj niekoľko úspechov.

V kategórii P3 vyhral 1. miesto  Riško Krajča z 3.A zo  ZŠ Rajčianska s počtom bodov 24, čo nás veľmi potešilo. Úspešní riešitelia ešte boli: Makky Matúš 3.A ZŠ Železničná (19 bodov)  a  Nikoleta Marcineková 3.A ZŠ Rajčianska (16 bodov).

V kategórii P5 sa umiestnil Czaja Daniel 3.A ZŠ Železničná na peknom 5. mieste s počtom bodov 21. Úspešní riešitelia ešte boli: Orthová Alica 5.A ZŠ Žitavská (17 bodov) a Hrivňáková Alexandra 5.A ZŠ Rajčianska (15 bodov).

V mene celej komisie obvodného kola Pytagoriády ďakujeme všetkým zúčastneným za reprezentáciu školy, úspešným riešiteľom blahoželáme k správne vyriešeným príkladom a  k poprednému umiestneniu Riška Krajča gratulujeme.

Ďakujeme vedeniu školy ZŠ Rajčianska za ochotu zrealizovať obvodné kolo Pytagoriády, bez ich ochoty by sa obvodné kolo Pytagoriády s ťažkosťou zrealizovalo. Ďakujeme vyučujúcim za prípravu a vedenie detí k matematike a k logickému mysleniu. Aj vďaka ich zanietenosti môžu žiaci Vrakune napredovať. Nemalé poďakovanie patrí členom komisie a predsedníčke komisie obvodného kola Pytagoriády pani Mgr. Alene Bielikovej za prípravu a priebeh súťaže.  Ak si chcete pozrieť aké príklady riešili žiaci, tak zadania sú na stránke www.iuventa.sk.

PaedDr. Tatiana Mičáňová

ZŠ Rajčianska       .