Noc  výskumníkov

V piatok 27.9.2013 sme boli s celou triedou 5. B na Noci výskumníkiv v Avione.  Videli sme tam veľa zaujímavých pokusov,  napr. z fyziky, chémie, biológie atď.  Vedci nám predviedli   napr. ako používať fyziku na lekárske účely.  Mohli sme si vyskúšať aké to je mať nanovlákna na ruke. Vysvetlili nám, že tieto technológie sa budú čoskoro používať pri ošetrení rôznych poranení a tiež   ako ochranné prostriedky pre lekárov.   V budúcnosti   by sa mali nanovlákna využívať aj v textilnom priemysle ako oblečenie.

Videli sme ako sa vyrábajú mince.

Veľmi nás zaujal pokus pri ktorom sme vložili cukrík (penového šmolka) do vákua. Keď výskumník vysal z cukríka vzduch, cukrík zmenil svoj tvar - úplne sa scvrkol.

Videli sme viacerých robotov, napr. osem-nohého pavúka.   A mohli sme sledovať ako vidia roboty okolitý svet. Termo-kamerou nám odmerali teplotu na povrchu tela. Vyskúšali sme si výrobu slizu.     Pri každom stánku bolo niečo iné a niečo veľmi zaujímavé, každý si prišiel na to svoje, dozvedeli sme sa veľa nových informácií. Je to výborné, že deti sa môžu učiť od výskumníkov, pre deti je to veľmi zaujímavé. A môžu sa dozvedieť veľa nových informácií. Vidieť naraz veľa rôznych noviniek z oblasti vedy a výskumu.

Kto chcel mohol zbierať pri jednotlivých stánkoch pečiatky. Pečiatky sa dávali za správne vyriešenie viacerých úloh. Vedci nám najprv vysvetlili ako pracujú, ako fungujú ich objavy a potom sa nás pýtali na rôzne otázky. Niektoré boli ľahšie a niektoré boli aj dosť   ťažké. Na väčšinu z nich sme vedeli správne odpovedať. Skoro pri každom stánku sme dostali nejaký suvenír na pamiatku. Tento deň sa nám veľmi páčil. J

Katka Mázorová 5.B

Akcie Noc výskumníkov sa z našej školy zúčastnili triedy 5.A, 5.B, 8.B a 8.C.
Zapojili sme sa aj do sprievodných podujatí. Vo výtvarnej súťaži SOS noc výskumníkov sa Viktória Desatova   z 9. B umiestnila na treťom mieste s prácou „Lavica budúcnosti“. Počas podujatia prebiehala vedomostná súťaž „Vo vede som doma“.   Zapojili sme sa aj my. Pavlínka Kubalová 8.B, Nicolas Nigut 8.A, Matúš Széll   8.A, Juraj Handreich 8.C a Viktor Križan 8.C. Náš tím mal silnú konkurenciu v podobe stredoškolských tímov. Napriek tomu sme sa umiestnili na peknom treťom mieste.   Ďakujeme všetkým zúčastneným a blahoželáme.

Tatiana Mičáňová