Zo zájazdu Nemecko, Švédsko, Dánsko

Po úspešných potulkách krajinami Európskej únie v minulých rokoch (Francúzsko – Paríž, Belgicko – Brusel, Anglicko – Londýn, Oxford) sa žiaci 4. až 9. ročníka našej školy vybrali spoznávať tento raz severské krajiny. Za osem dní stihli navštíviť Berlín, Štokholm – Benátky severu, Jutský polostrov a ostrovné Dánsko s hlavným mestom Kodaň.
Program poznávacieho zájazdu bol naozaj veľmi zaujímavý, veď posúďte sami...

V skorých ranných hodinách sme dňa 21. mája absolvovali dlhú cestu cez Česko a Poľsko do Nemecka. Po príchode do Berlína sme sa ubytovali v centre mesta vo veľmi príjemnej mládežníckej ubytovni tzv. Jugendherberge. Ráno, hneď po bohatých raňajkách podľa vlastnej chuti, sme sa vybrali na prehliadku Berlína. Nevynechali sme žiadnu z najznámejších pamiatok: Postupimské námestie, Checkpoint Charlie, Berlínsky múr, Alexanderplatz, radnica, trieda Unter den Linden, Humboldtova univerzita, opera, Brandenburská brána, Ríšsky snem, Berlínsky dóm. Navštívili sme aj svetoznáme Pergamónske múzem s mnohými historickými artefaktami z dávnej minulosti. V noci sme sa presunuli naším autobusom cez mosty do Dánska a Švédska. Ráno sme sa prebudili do krásneho slnečného dňa v Štokholme. Tu sme sa podľa nášho plánu zdržali až tri dni, lebo Štokholm sa rozkladá na vyše 20-tich ostrovoch spojených desiatkami mostov. A verte, je tam čo obzerať! ? Absolvovali sme okružnú jazdu po historickom centre mesta a presunuli sme sa do prvého skanzenu sveta so severskou zoologickou záhradou. Prezreli sme si aj Nordické múzeum, kde sme sa veľa dozvedeli o tradíciách, kultúre, pôvode a spôsobe života Severanov. V tento deň sme ešte stihli prehliadku severského Titaniku – vojenskej lode Vasa. Vedeli ste, že bola 300 rokov potopená? V auguste 1628 mala vyplávať na more, ale bola tak preťažená výzbrojou a výzdobou, že sa potopila. Štvrtý deň nášho putovania sme začali prehliadkou kráľovského sídla Drottningholm, kde stále býva švédska kráľovská rodina. Prezreli sme si palác a nádherné záhrady. Po návrate do centra Štokholmu sme sa zastavili v radnici, kde sa odovzdávajú Nobelove ceny. Tu nás sprevádzal milý sprievodca, ktorý nám po anglicky porozprával o histórii tejto budovy (naša slovenská sprievodkyňa nám len potvrdila, čo sme aj sami porozumeli ?). Dodnes tu pravidelne zasadajú miestni poslanci a viac ako polovica zo 101 členov zastupiteľstva sú ženy. Ako by to bolo bez nákupov? Na pešej zóne v časti Norrmalm sme mali možnosť zakúpiť si aj nejaké suveníry. Ešte stále sme nevideli to NAJ v tomto nádhernom meste – staré mesto – Gamla stan. Sem sme vyrazili hneď ráno (už piaty deň nášho poznávania). Gamla stan sú tri ostrovy s úžasnými pamiatkami, nádhernými ulicami pripomínajúce historickú Prahu. Tu sme si prezreli kráľovský zámok (dokonca sme videli aj výmenu stráží), Storkyrkan – kráľovskú hrobku a kostol. Na oddych sme využili krásny park v centre a zažili sme aj vystúpenie gospelových speváckych zborov. Mohli ste tu stretnúť ľudí rôznej farby pleti. Ani by ste neverili, že ste na severe. Rozlúčili sme sa so Štokholmom a podvečer nás čakal nočný presun do Dánska unikátnym mostom cez Oresundskú úžinu. Ráno sme už boli v Kodani a našu prehliadku sme začali pri soche Malej morskej panny a fontáne Gefion. Počas prehliadky kráľovskej rezidencie Amalienborg sme opäť mali štastie na výmenu stráží. Prešli sme sa aj popri kanáli Nyhavn, kráľovskej akadémii, kráľovskom divadle, paláci Christiansborg, glyptotéke a radnici. Tu sme sa odfotili pri soche H. Ch. Andersena a čulý ruch a hudba znejúca v uliciach nás zaviedli na najdlhšiu pešiu zónu Európy Stroget. Tu sme zažili niečo nečakané... karneval ako v Rio de Janeiro! Ledva sme sa predierali pomedzi tanečníkov vo farebných kostýmoch pohybujúcich sa v rytmoch samby. Opäť sme nakúpili nejaké suveníry, urobili zopár fotiek. Ešte stále sme nedosiahli cieľ našej cesty, a tak sme sa v poludňajších hodinách vybrali na Jutský polostrov cez najväčší visutý most sveta cez Veľký Belt do mesta Odense, kde sme prenocovali. Ráno sme sa už nevedeli dočkať, kedy prejdeme cez brány unikátneho parku LEGOLAND v Billunde, ktorý nie je len zábavný. Je zameraný aj na vzdelávanie detí a dospelých – nájdete tu zmenšené makety a modely zaujímavých miest z celého sveta, scén z filmov a rôzne atrakcie poskladané z lega, 4D kino, reštaurácie, dokonca živé tučniaky. Ale každý strom, každé steblo trávy, každá kvetinka, ktorá kvitla pomedzi domčeky z lega, to všetko bolo živé. Celý deň sme mali čo robiť, aby sme všetko stihli vidieť a vyskúšať. Náš čas sme využili do poslednej minúty, odchádzali sme medzi poslednými návštevníkmi príjemne unavení, ale zato s množstvom zážitkov a spomienok. Pred nami už bola len dlhá cesta domov na Slovensko a my sme sa nevedeli dočkať, kedy už budeme doma, veď doma je najlepšie. ?

Hoci sme išli na sever a obávali sme sa chladného počasia, po celý čas nás sprevádzalo slnečné počasie s netradične vysokými teplotami, čo nám potvrdili aj miestni obyvatelia. Naše teplé oblečenie ostalo nepoužité v kufroch. Medzi účastníkmi vládla príjemná atmosféra aj vďaka CK, ktorú sme si vybrali po niekoľkoročných skúsenostiach. O bezpečnú jazdu a dobrú náladu sa starali dvaja sympatickí vodiči a sprievodkyňa, ktorá nám sprostredkovala všetky dôležité informácie či už výkladom alebo prostredníctvom DVD, ktoré sme sledovali počas presunov autobusom. My sme si zase prakticky vyskúšali dorozumievať sa cudzími jazykmi, ktoré sa učíme na našej škole (angličtina, nemčina) a rozšírili si svoje už získané vedomosti napr. z geografie, dejepisu a biológie. Všetky tri krajiny a mestá nás niečím očarili. Milými ľuďmi, prekrásnou krajinou a prírodou, bohatou históriou a pamiatkami, architektúrou, kultúrou, ale najviac nás prekvapila čistota na uliciach a udržiavaná zeleň. Veru, máme čo zlepšovať.

Mgr. E Žilková

Tu sú zaznamenané naše zážitky (Kliknutím na obrazok ho zväčšíte):