Návrat
Krok za krokom
PROJEKTY ŠKOLY

Metodický deň

Ako sa nám darí realizovať program Krok za krokom v procese vyučovania na našej škole, sme sa rozhodli  ukázať  pedagogickej  verejnosti  dňa 25.10.2006 na Metodickom dni.
Tento program je medzinárodným programom, ktorý sa  orientuje  na uplatnenie pedagogického prístupu zameraného na rozvoj osobnosti  dieťaťa a na vytváranie podmienok pre  účasť rodičov a komunity vo  výchovno-vzdelávacom   procese. Z tohto dôvodu   sme  so záujmom uvítali medzinárodnú návštevu pedagógov pri príležitosti 8.výročnej konferencie Medzinárodnej asociácie Krok za krokom pod názvom „Podpora rôznorodosti prostredníctvom výchovy a vzdelávania: Eliminovanie exklúzie a boj proti diskriminácii . Cieľom konferencie bolo stretnutie odborníkov , ktorí  pracujú v oblasti výchovy a vzdelávania detí predškolského a mladšieho školského veku. Svoju účasť na návšteve našej  školy potvrdili pedagógovia z USA, Tadžikistanu, Jerevanu, Ukrajiny a Chorvátska , pod vedením lektora Mgr. Petra Repiského z Nadácie Škola dokorán .Súčasťou stretnutia mala byť aj vzájomná výmena skúseností z pedagogickej  praxe, v záujme posilnenia rôznorodosti v školskom systéme.

Návšteva zo zahraničia sa zaujímala nielen o realizáciu programu Krok za krokom na našej škole , ale aj  o chod a život našej školy. Riaditeľka školy, Mgr. Miriana Krajčíková privítala delegáciu v zborovni školy , kde prítomných oboznámila s priebehom výuky na našej škole . Po diskusii pozvala prítomných na prezentáciu vyučovania v novo zariadených triedach   2.stupňa , zaujímali sa o 2 počítačové učebne ,  herňu školského klubu detí,  žiacku knižnicu,  učebňu pracovného vyučovania a pestovateľských prác, učebne cudzích jazykov.

Veľký záujem prejavili o výuku na 1.stupni , kde sa realizuje tento program v 7  triedach a o prácu školského klubu detí. Zaujímala ich aj spolupráca učiteľov s rodičmi a vychovávateľkami . Zaujímali sa aj o priebeh popoludňajšieho vyučovania a spôsob jeho realizácie. Zaujímala ich krúžková činnosť a využitie  vzdelávacích poukazov  v praxi. Po prehliadke školy sa rozdelili na dve skupiny , na anglicky hovoriacu  a na rusky hovoriacu a zúčastnili sa blokového vyučovania v  II.A triede u p. učiteľky Mgr. Marty Jankovskej a v II.B triede u p.učiteľky Mgr.Judity Ňukovičovej a ich vychovávateliek p. Kvete Kúdelkovej a p. Kataríny Bučekovej, Bc.

Vyučovanie bolo zamerané na tému:  U nás doma , naša rodina. Cieľ vyučovacích  hodín sa niesol v duchu týchto myšlienok:

Na hodinách videli interaktívne vyučovacie stratégie , individuálny prístup ku každému dieťaťu ,  pozitívnu učebnú atmosféru a sociálnu klímu , upravené prostredie triedy bohaté na rozvojové podnety . Videli aktívnu účasť rodiča vo  výchovno-vzdelávacom procese , mamičku  žiaka z II.B triedy,  p.Miroslava  Koprdovú , ktorá pomáhala pri  výuke čítania. Videli individuálny prístup vychovávateliek k deťom so špeciálnymi učebnými potrebami  a    aktívny prístup ku všetkým deťom  spolu  s triednou učiteľkou. Na záver sa zúčastnili bohatého pohostenia v II.A triede, ktoré pre nich pripravili rodičia tejto triedy.

Z organizácie a  stavby hodín v týchto dvoch triedach bolo vidieť, že pani učiteľky a ich vychovávateľky majú bohaté  pedagogické skúsenosti a sú vo svojom postavení odborníčkami, lebo prítomným ukázali ako  denne pracujú s deťmi, im zverenými. Tiež účasť rodiča na hodine a bohaté pohostenie pripravené rodičmi detí pre návštevu zo zahraničia, sú dôkazom dobrej vzájomnej  spolupráce pedagógov a rodičov školy a tiež dôkazom, že rodičom tejto školy na výuke ich detí v týchto podmienkach a v takomto prostredí záleží. Návšteva zo zahraničia prejavila  záujem o ďalšiu spoluprácu v tomto smere do budúcnosti, uvažujúc aj o vzájomných výmenných pobytoch našich pedagógov v zahraničí.

projekt  ukončený