Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Združenie poškolák

Exkurzia v Coca Cola

V utorok 16. júna 2009 sme sa s tretiakmi a ôsmakmi zo ZŠ Rajčianska 3 vybrali na výlet do výrobného závodu spoločnosti Coca – Cola HBC Slovenská republika, s. r. o. v Lúke pri Piešťanoch a na Hrad Beckov. S nedočkavými deťmi sme sa vybrali ráno od budovy školy autobusom spoločnosti Slovak Lines Expres, a. s.. Cesta ubiehala bezproblémovo a deti sa nevedeli dočkať cieľa. Zastavili sme sa v kúpeľnom meste Pieštany, kde sme videli symbol piešťanských kúpeľov - Barlolamača, Kolonádový most a samotné kúpele s prameňom liečivej minerálnej vody. Odtiaľ sme šli do výrobného závodu spoločnosti Coca - Cola v Lúke pri Piešťanoch. Tu sme mali naplánovanú exkurziu. Dovedeli sme sa fakty z histórie nápoja Coca – Cola. Tento nápoj sa zrodil 8. mája 1886 v Spojených štátoch amerických, v meste Atlanta. Miestny lekárnik, Dr. John Stith Pemberton, vyrobil toho dňa sirup, ktorý priniesol v džbáne do lekárne Jacob's. Tu bol sirup zmiešaný so sódovkou, ochutnaný a v tej chvíli vyhlásený za lahodný a osviežujúci a začal sa predávať v cene 5 centov za pohár. Dr. Pemberton si nikdy neuvedomil plne potenciál nápoja, ktorý vytvoril. Postupne rozpredal podiely na svojom podniku rôznym partnerom a tesne pred svojou smrťou v roku 1888 predal zostávajúcu časť značky Coca-Cola pánovi Asu G. Candlerovi. Prezieravý obchodník z Atlanty si potom zaistil odkúpenie všetkých práv a prevzal nad značkou plnú kontrolu. V roku 1915 vyvinula fľašu na svetoznámy nápoj Coca-Cola Root Grass Company z Terre Haute v štáte Indiana.
Splnila tak významnú úlohu, aby produkt dostal charakteristický obal. V tej dobe bola totiž veľká väčšina nápojov plnená do obyčajných, ničím necharakteristických sklenených fľaší s rovnou stenou, čo umožňovalo, aby konkurenti so svojimi výrobkami napodobňujúcimi značku Coca-Cola miatli zákazníkov. Kvôli týmto falzifikátom poslala prvá výrobňa zameraná na plnenie nápoja do fliaš spoločnosti Coca-Cola list, v ktorom deklarovala, že je potrebné „takú fľašu, ktorú by bolo možné spoznať aj podľa dotyku trebárs v tme alebo len podľa črepín“. Tvorca fľaše Earl R. Dean sa dal inšpirovať ilustráciou znázorňujúcou kakaový bob, ktorú objavil v Encyclopedia Britannica z roku 1913. Ilustrácia znázorňujúca bobový struk jasne ukazuje jeho zahnutý tvar a zárezy prebiehajúce po struku v zvislom smere. Po tomto nápade a prvých náčertoch prešla fľaša drobnejšími úpravami. Aby sa do prepraviek zmestil väčší počet fliaš, boli ich obrysy kužeľovito stenčené a bolo tiež rozhodnuté o svetlozelenej farbe použitého skla, ktorá sa neskôr stala známou pod názvom „Georgia zeleň“. Závody určené na plnenie fliaš akceptovali v následujúcom roku túto výnimočnú kontúrovanú fľašu ako záväznú normu.
Fľaša neskôr mala tú česť, že bola v roku 1977 – ako vôbec prvý priemyslový obal – zaregistrovaná Patentovým úradom Spojených štátov ako ochranná známka.Coca-Cola fľaša je dnes niečím oveľa viac než obyčajným obalom. Reprezentuje zároveň tradíciu i pokrok, neopakovateľný vzhľad, chuť a pôžitok z nápoja Coca-Cola. Dnes už sa v tejto charakteristickej podobe vyrábajú nielen sklenené, ale tiež značná časť plastových fliaš, v jednom experimente bola v Spojených štátoch vyskúšaná dokonca kontúrová krabica s obsahom 0,33 l, tvar ktorej bol inšpirovaný pôvodnou fľašou Coca-Cola.Na Slovensku sa dnes produkty Coca-Cola predávajú v rôznych obaloch a s rôznym obsahom.
Hovorili sme aj o výrobnom procese nealkoholických nápojov, dozvedeli sme sa, aké druhy nápojov sa v tomto závode vyrábajú. Videli sme časť výrobného procesu grapefruitovej minerálnej vody Bonaqua a to: balenie nápojov do tzv. six packov na paletizáciu. Videli sme plastové polotovary, z ktorých sa v závode vyfukujú plastové fľaše. Škoda len, že stroj, ktorý fľaše vyfukuje bol práve odstavený z dôvodu technickej poruchy. Boli sme prekvapení, že pri výrobných linkách v závode pracuje len málo zamestnancov, nakoľko výroba je vysoko automatizovaná. Na záver nás sprievodkyňa odmenila nealkoholickými nápojmi a vybrali sme sa na Hrad Beckov. Tu sme nazreli do histórie, dozvedeli sme sa, že Hrad Beckov dal vraj podľa povesti postaviť Ctibor, najmocnejší vojvodca a dvoran kráľa Žigmunda. Cestu históriou sme ukončili v Múzeu v Beckove, kde sme nazreli do života bohatných i chudobných ľudí v minulosti. Správne unavení sme nasadli do autobusu a vydali sa na spiatočnú cestu do Bratislavy. Pred budovou školy sa deti plné zážitkov zvítali s rodičmi a pobrali sa domov. Sme veľmi radi, že sa nám tento výlet vďaka spoločnosti Slovak Lines Express, a. s. podarilo zorganizovať.

projekt  ukončený