Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Združenie poškolák
obrazok

TURNAJ V SCRABBLE

Určite väčšina z vás vie, ako sa hrá SCRABLE.
Pre tých, ktorí to nevedia v skratke vysvetlíme princíp tejto nanajvýš tvorivej hry pre deti aj dospelých.

Scrabble je dnes už klasická slovná hra na princípe krížovky.
Ľubovoľný počet hráčov hrá s maličkými tabuľkami s písmenkami. Hráč musí využiť čo najlepšie svoje náhodne vytiahnuté písmenká k tvorbe slov na hracej ploche. Slová musia nadväzovať na na tie skôr umiestnené ako v krížovke. Za každé uplatnené písmeno získá hráč počet bodov primeraný početnosti výskytu písmena. Niektoré políčka na hracej ploche sú naviac bodove zvýhodnené. Vyhráva hráč s najvyšším počtom bodov.

Scrable nie je obyčajná hra: rozvíja tvorivosť, zvyšuje slovnú zásobu, preskúša hráčov zo spisovného jazyka. Je to proste hra, ktorej partia je vždy iná a nikdy sa neopakuje.

Vo štvrtok 23. apríla 2009 sme pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka v spolupráci so Slovenským spolkom scrabble pripravili pre žiakov 7. ročníkov základných škôl turnaj v spoločenskej hre Scrabble.
Turnaj sa konal v priestoroch Základnej školy Rajčianska 3 a zúčastnili sa ho žiaci zo ZŠ Rajčianska 3, ZŠ Podzáhradná 51 a z Gymnázia Federica García Lorcu Hronská 3. Na turnaji sa zúčastnilo 21 žiakov a hralo sa 5 kôl po 30 minút.
Napriek tomu, že niektorým sa tento čas spočiatku zdal veľmi dlhý, počas hry všetkým veľmi rýchlo ubiehal. Predseda Rady Slovenského spolku scrabble Rastislav Michalka si úlohu rozhodcu plnil veľmi zodpovedne a deťom, ktoré hrali Scrabble prvýkrát pomáhal preniknúť do tajov tejto hry.

Úspešní boli všetci riešitelia, ale najviac sa darilo Marekovi Osvaldovi zo ZŠ Rajčianska 3, ktorý nespoznal premožiteľa v žiadnom z piatich zápasov. Za tento úspech si odniesol pohár za 1. miesto. Na peknom 2. mieste skončila Simona Korenáčková a tretie miesto obsadil Martin Daniel, obaja z osemročného Gymnázia F. G. Lorcu.
Všetci hráči boli odmenení peknými vecnými cenami a na záver vyjadrili presvedčenie, že akcia by mala pokračovať druhým ročníkom v ďalšom roku.
Budeme sa snažiť splniť im toto želanie a tešíme sa na ďalší ročník.
projekt  ukončený