Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Združenie poškolák

Deti za kravou

V stredu 14. októbra 2009 ráno prišiel pred školu veľmi pekný autobus, ktorým sme sa s deťmi tretieho a štvrtého ročníka vybrali na odbornú exkurziu „Deti za kravou“, ktorá sa konala v rámci Propagačného a informačného programu na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku s hlavnou myšlienkou „Objav mlieko“.
Cesta autobusom bola pre deti úplne úžasná, počas nej sa zabávali s kocúrom Garfieldom, ktorého im na obrazovke pustil milý pán vodič. Po príchode do Poľnohospodárskeho družstva Lozorno sa začala naša odborná exkurzia.
Privítal nás pán predseda družstva Branislav Hrica, ktorý nás pozval do svojej útulnej pracovne a pekne po poriadku nám predstavil Poľnohospodárske družstvo Lozorno. Jeho rozprávanie bolo naozaj veľmi zaujímavé. Dozvedeli sme sa, že v PD Lozorno chovajú iba kravy a v prípade, že sa narodí býček chovajú ho len do hmotnosti 50 kilogramov a potom ho predajú.
Kravy dosahujú hmotnosť až 550 kilogramov a za jeden deň vypijú asi 30 litrov vody. Najlepšie dojnice nadoja denne priemerne asi 24 litrov mlieka. Najviac mlieka má krava počas 100 laktačných dní. Ide o obdobie po narodení teliatka. Krava denne zožerie asi 13 kilogramov krmiva. Dojenie prebieha dvakrát denne – ráno a navečer. Naučili sme sa, že krava je polygaster – má 5 žalúdkov a človek je monogaster – má 1 žalúdok. Veľkou zaujímavosťou pre nás bolo, že krava nemá horný rad zubov, namiesto nich má rohovinu.
Po skončení rozprávania pána predsedu družstva sme sa pobrali do terénu a dostali sme sa ku kravám, teliatkam a videli sme dojáreň mlieka.
Samozrejme najväčší zážitok mali deti z teliatok, ktoré sa im napriek studenému vetru veľmi páčili. Deti ich hladkali, fotili a veľmi tažko sa s nimi lúčili.
Deti mali radosť, že sa dostali ku zvieratkám a mohli takýmto zaujímavým spôsobom objaviť mlieko.

Akcia sa deťom páčila a pomohla rozšíriť a prehĺbiť vedomosti detí v tejto oblasti.

projekt  ukončený