Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Združenie poškolák

Akcia so záchranármi

V stredu 9. septembra 2009 popoludní nezisková organizácia POŠKOLÁK, o. z. v spolupráci so Záchrannou zdravotnou a dopravnou službou z Bratislavy a školským klubom ZŠ Rajčianska 3 pripravila pre žiakov 3. a 4. ročníka vzdelávacie popoludnie, ktoré sa konalo pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci. Tento deň si pripomíname každoročne druhú septembrovú sobotu.
Medzi deti prišiel veľmi milý pán zachránar Vladimír Kostolanský. Deti sa dozvedeli čo je úlohou zdravotnej a záchrannej služby, kedy je potrebné ju privolať. Deťom hovoril aj o ohrození základných životných funkcií, medzi ktoré patrí vedomie, dýchanie, krvný obeh, podozrenie na zlomeniny dlhých kostí, väčšie pracovné a dopravné úrazy. Pán záchranár deťom priblížil aj situáciu ako prebieha výjazd po prebratí hovoru na tiesňovej linke a tiež sme sa dozvedeli aké prístroje patria k základnej výbave sanitky, napr. defibrilátor a kardiomonitor, ventilátor pľúc, dávkovač kyslíka, injekčný dávkovač liekov. Súčasťou výbavy je aj zostava liekov. Venovali sme sa aj prvej pomoci, ktorá je poskytnutím prednemocničnej starostlivosti bez pomôcok a liekov v snahe zachrániť ľudský život. Prebrali sme prvú pomoc pri dusení, epileptickom záchvate, topení i uštipnutí hadom. Deti si pozreli názornú ukážku oživovania a na figuríne si ju aj prakticky vyskúšali. Pán záchranár odpovedal deťom na veľa zvedavých otázok a rozlúčil sa s nimi blikajúcou a húkajúcou sanitkou.
Akcia sa deťom páčila a pomohla rozšíriť a prehĺbiť vedomosti detí v tejto oblasti.

projekt  ukončený