Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Výhody a riziká internetu

Aktivity projektu:

Október 2007 - prostredníctvom dotazníkov pre deti získame informácie o tom, aká je ich úroveň vedomosti o internete, o hrozbách internetu – už si chatoval?, už ťa niekto na chate obťažoval?, myslíš si, že chatovanie môže byť nebezpečné?
Podobný dotazník dáme aj rodičom detí a pedagogičkám.

Október 2007 - jún 2008 budú na základnej škole Rajčianska prebiehať workshopy s dievčatami a chlapcami 5.tr., 6.tr., 7.tr. Workshopy budú prebiehať 1x do týždňa. Cieľom projektu je podporiť dievčatá a chlapcov v tom, aby využívali výhody internetu pre seba a včasne rozpoznali nebezpečenstvo sexuálneho zneužívania na internete. Na workshopoch s deťmi formou skupinovej diskusie, pomocou pracovných materiálov, dotazníkov rozpracovávame tému sexuálneho zneužívania na internete. Deťom sprostredkúvame pravidlá bezpečnosti na internete. Dôležitou súčasťou preventívnej práce je precvičovanie naučených pravidiel v modelových situáciách, overenie si získaných zručností pomocou kvízu. Uvedenými metódami, chceme u detí dosiahnuť, aby rozpoznali nebezpečenstvo na internete, naučili sa voči nemu brániť, aby sa u nich rozvinula zdravá nedôvera voči internetu, aby si osvojili kreatívne a veku primerané stratégie odporu voči sexuálnemu zneužívaniu na internete.

Súčasťou projektu sú aj stretnutia s rodičmi detí, ktorých cieľom je sprostredkovať informácie o možnostiach nebezpečenstva na internete, posilniť ich kompetenciu v práci s PC, podporiť ich komunikáciu s deťmi na túto tému.

Súčasne budú prebiehať stretnutia s pedagógmi základnej školy s cieľom poskytnúť informácie o sexuálnom zneužívaní na internete, posilniť kompetenciu učiteľa pri poskytovaní pomoci dieťaťu, ak sa ocitne v situácii ohrozenia.

Neoddeliteľnou súčasťou preventívnej práce s deťmi je využívanie preventívneho materiálu. Preto v rámci projektu plánujeme vydať brožúrky, ktoré sú zamerané na prevenciu sexuálneho zneužívania na internete.

Brožúrka „Klikni!“ – pre dievčatá a chlapcov sa venuje zneužívaniu na internete cudzím človekom, ale sprostredkúva deťom a mladistvým pravidlá férového zaobchádzania s PC.

„Klikni!“ – pre dospelých – je určený rodičom, pedagógom a sprostredkúva im informácie o tom, ako chrániť deti pred sexuálnym zneužívaním na internete.

Brožúrky sa rozdajú deťom , ktoré sa zúčastnili projektu, ako i rodičom a pedagógom.

Projekt sa realizuje vďaka podpore z Fondu Hodina deťom.
Sponzorom na vydanie brožúrky „Klikni!“ je Švajčiarske veľvyslanectvo.

projekt  ukončený