• Rajčianska 3 - B R A T I S L A V A

Ako vítajú jar žiaci z Rajčianskej...

MORENA - bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti. Bola zosobnená zimou. Na jar končí jej vláda. Avšak nebolo by vhodné považovať ju len za akúsi ohyzdnú starenu. Bola vraj veľmi krásna.

Prvé správy o Morene sú zo 16. storočia. Podľa predstáv sa zničením Moreny ako symbolu zimy a smrti mala privolať jar. Vynášanie Moreny sa niekde považovalo aj za prostriedok na zaháňanie epidémií moru. Vykonávateľmi obradov boli spočiatku dospelí obyvatelia, neskôr ich vystriedala mládež, najmä dievčatá. V 19. storočí bol obrad ečte v aktívnej rozvinutej forme, začiatkom 20. storočia obrad postupne zaniká. Jeho vykonávateľmi sa stali hlavne deti. V súčasnosti sa na obrade vynášania Moreny podieľajú najmä miestne folklórne skupiny.
[Zdroj - Ústredie ľudovej umeleckej výroby]

obrázok

Z čoho si ju zhotovili naši žiaci?

Zhotovili sme ju z dvoch drevených palíc v tvare kríža, slamy a šiat.

obrázok

Po ceste k Dunaju sme si pripomenuli staré tradície:

Morena, Morena!
Kde ťa ponesieme?
Nechceme smrť ani zimu
a hneď ťa do vody hodíme!

Nech sa tieto tradície prenášajú z generácie na generáciu a nech majú v srdci naše detí
dobrý základ pre zachovanie ľudových tradícií a zvykov.