Tanečno – pohybové štúdio a Tanečná školička GA - IA

Ponuka tanečného krúžku "Dancing Queens" pre 1. stupeň ZŠ

Názov krúžku:   Dancing queens (show dance, street dance, muzikál)
Realizácia:   2x týždenne, 60 min

I. Cieľ: Cielom tanečného krúžku pre deti 1. stupňa ZŠ je osvojenie si tanečnej pohyblivosti a základov rôznych tanečných štýlov s dôrazom na správne držania tela, melodické a rytmické cítenie hudby, samotné spojenie hudby s tancom ako výrazovým a estetickým prostriedkom a zvládnutie tanečných krokov jednotlivých tanečných štýlov.

II. Krúžok: Záujmový krúžok je zameraný na všestranný pohybový rozvoj detí a zoznámenie sa s niektorými druhmi tanca, ako klasickým a moderným, show dance, jazz dance, street dance či muzikál. Spojenie hudby s tancom prispieva u detí k rozvoju ich prirodzenej schopnosti vyjadriť hudbu pohybom. Deti sa naučia správnemu držaniu tela, uvedomia si pohyb tela a jeho jednotlivých častí v priestore. Postupne sa oboznámia s rôznymi druhmi cvičení, pohybových hier, tanečných variácií a kombinácií, gymnastickými prvkami. V neposlednom rade preniknú aj medzi prízvučné a neprízvučné doby, získajú rytmické cítenie a vedomosť orientovať sa v danej skladbe, či hudbe všeobecne.

III. Tanec: Tanec v sebe spája hudbu, pohyb a začlenenie sa do určitej skupiny, je teda pre deti veľmi aktraktívny. Úlohou tanečno krúžku pre deti 1. stupňa ZŠ je aj motivovať ich k učenlivosti pohybom a tancom, upevniť príjemný pocit z hudby, naučiť ich počúvať a vnímať hudbu, porozumieť jej a následne ju využívať v tanci. Okrem spomínanej tanečnej pohyblivosti sa deti počas jednotlivých tréningov naučia krokové variácie, ktoré obsahujú prvky jednotlivých druhov tanca či tanečných techník, vytvoria si krátke tanečné zostavy, ktoré sa v ďalších hodinách obohacujú o stále nové a nové prvky. Po zvládnutí určitého objemu základných úkonov, cvikov či tanečných prvkov je možné s deťmi vytvoriť miniatúru choreografie prispôsebenú ich veku, vedomostiam a schopnostiam. Spojením všetkých vyššie uvedených aspektov vznikajú jednoduché tanečné celky, neskôr choreografie a improvizačné dielka, ktoré je možné odprezentovať v rámci aktivít základnej školy a mimoškolských akciách.

IV. Štruktúra hodiny: Organizácia tréningov počas školského roka je rozdelená podľa mesiacov a počtu hodín, spravidla 8 tréningových hodiny do mesiaca, ktoré sú tematicky prepojené a plynulo nadväzujú na predchádzajúcu výučbu. Samotná tréningová hodina pozostáva z niekoľkých častí. Hneď v úvode rozcvička s dôrazom na zahriatie svalstva a rozhýbanie tela a jeho jednotlivých častí, počas ktorej je potrebné využiť celý priestor, ktorý sa nám ponúka. Rozcvičku je dobré časom meniť, pridávať nové prvky, variovať postavenie detí, prípadne členiť na dvojice, trojice. Druhou fázou je opakovanie už prebratých pohybových a tanečných krokov, buď jednotlivo (v priestore, na mieste, v diagonále, kruhu), alebo neskôr v rámci vytvorených variácií. Túto časť tréningu môžeme niekedy vzájomne vymeniť s nasledujúcou – a to preberanie nového učiva, v závislosti od požiadaviek detí, prípadne iných naplánovaných aktivít. Predposlednou časťou, ktorá je veľmi dôležitou zložkou kvalitného tanečného tréningu, je tvorba na samotnej choreografii či menšom tanečnom čísle. Pokiaľ zanedbáme túto nosnú časť, zvlášť u mladších detí, riskujeme stratu ich motivácie a nadšenia. Samozrejme, čím dlhšie pracujeme s jednou skupinkou detí, tým viac času si táto fáza vyžaduje, preto je dôležité naplánovať si hodinu vopred a ujasniť si jej konkrétny ciel a časové možnosti. Zakončením tréningu by mala byť veselá didaktická hra, pripadne relaxačné cvičenie, počas ktorých sa deti pozitívne naladia, skoncentrujú a uvedomia si, čo všetko sa na tréningu naučili.

V. Prezentácia (vystúpenie): Počas školského roka (prípadne po dohode s vedením ZŠ) sú deti motivované k ďalšiemu pohybovo – tanečnému rozvoju aj samotnými výstúpeniami, kde predvedú svojim kamarátom a rodinným príslušníkom nacvičené tanečné celky a choreografie. Pestujú si tak svoje vystupovanie pred verejnosťou a zdravé sebavedomie, disciplínu, samostatnosť a v neposlednom rade aj pamäť. Vystúpenia je možné realizovať v rámci besiedky, akadémie alebo inej aktivity organizovanej ZŠ. Tu sú niektoré možnosti: 1. Otvorená hodina (november, apríl)) – ukážka tréningu pre rodičov, zvyčajne 2x do roka 2. Mikulášska alebo predvianočná akadémia (december) 3. Fašiangy / karneval (február) 4. Deň učiteľov (marec) 5. Deň matiek (máj) 6. Deň detí (jún) Na záver školského roka je možné realizovať Galavečer s cca 45 minútovým programom, kde sa predstavia najmä deti so svojími tanečnými choreografiami a zažijú neopakovateľnú atmosféru pódia, kostýmov a svetiel.

VI. FOTO:

Tanečný profil

Petra Nadányiová, Mgr.
  • zakladateľka Tanečno – pohybového štúdia a Tanečnej školičky GA-IA
  • spoluzakladateľka školy POI-PAL (kurzy tanca s poi a fireshow)
  • spolupracovník Tanečno-pohybového centra Labyrint Žilina
  • tanečná minulosť, prax a skúsenosti:

1. Tanečné divadlo Diana Žilina
  • od 1988 – 1996 (5 – 14 rokov)
  • členka
  • scénický tanec
  • výchovné koncerty, tanečné súťaže, vystúpenia