Plážová hádzaná

Náš album

Na stránky školy

Čo je hádzaná ?

Hádzaná je športová hra, ktorej súčasná podoba vznikla prelínaním hier založených na hádzaní lopty, ktoré sa objavili na rôznych miestach Európy na začiatku 20 storočia .
Hádzaná je kolektívna loptová hra. Jej súčasťou sú dve proti sebe hrajúce družstvá. Za každé družstvo hrá 6 hráčov v poli plus brankár. Maximálny počet nominovaných hráčov na zápas je 14, tréner ich môže kedykoľvek striedať, ich počet na ihrisku však nemôže byť vyšši ako 7. Podstatou hádzanej je dať(streliť) rukou viac gólov ako súper. Vyhráva družstvo ktorému sa  podarí dať viacej gólov. Hrá sa na dve brány, gól platí vtedy, keď lopta prejde za bránkovú čiaru.

Základné pravidlá:
Súčasné pravidlá hádzanej sú v platnosti od 1. augusta 2005. Hrací čas pre družstvá od 16 rokov je 2 x 30 minút, polčasová prestávka trvá 10 minút. Každé družstvo má možnosť oddychového času (time-out) jedenkrát za polčas. Ktoré družstvo dosiahne viac gólov, vyhráva. Zápas može skončiť aj remízou. Na dodržovanie pravidiel dohliadajú na zápas určení dvaja rozhodcovia. Hráč môže loptu ovládať(dotknúž sa jej), hádzať nielen rukou, ale aj ramenom, bruchom, nohou nad kolenom. Naopak nesmie sa akokoľvek dotknúť lopty nohou pod kolenom, nesmie spraviť s loptou bez dribligu viac ako tri kroky, nesmie s loptou opustiť priestor ihriska a tiež s ňou (aj bez nej) vstúpiť do bránkoviska, nesmie sa lopty dotknúť viac ako jedenkrát, pokiaľ sa lopta nedotkla medzitým zeme (tzv. dvojak), musí loptu odohrať(prihrať, vystreliť) do troch sekúnd, pokiaľ nedribluje.

Hracia plocha:
Hracia plocha je 40 m dlhý a 20 m široký obdĺžnik, ktorý sa skladá z dvoch bránkovísk a hracieho poľa. Dlhšie okraje sa nazývajú postranné čiary, kratšie okraje bránkové čiary (medzi bránkovými žrďami) a bránkové autové čiary (po oboch stranách bránky). Bránka sa nachádza v strede každej bránkovej autovej čiary, jej vnútorná výška je 2 m a vnútorná šírka 3 m. Pred každou bránkou je bránkovisko, v ktorom sa smie pohybovať iba brankár (ten však môže hrať aj v poli, tam už ale pre neho platia pravidlá ako pre každého iného hráča, takže už sa nesmie dotknúť lopty nohou, prípadne s ňou urobiť viac ako tri kroky). Bránkovisko je ohraničené čiarou bránkoviska (6 m).