Úvod

Slovensko

História Slovenska

Slovensko dnes

Folklór

Kuchárska kniha

Národné zvyky a tradície

Foto

Na stránky školy

Slovensko dnes

 

Ak sa pozrieme na mapu Európy, zistíme, že Slovensko je presne v jej strede. Napokon aj geografický stred Európy je na Slovensku pri staroslávnom banskom meste Kremnica.

Poloha

Slovensko leží v strednej Európe takmer v srdci Európy. Susedia s nim štáty: Poľsko na severe, Ukrajina na východe, Maďarsko na juhu, Rakúsko na juhozápade a Česká Republika na západe. Na Slovensku sa nachádza osem krajov: Trnavský, Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Trenčiansky, Košický. Sú pomenované podľa miest: Bratislava, Trnava, Nitra, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Trenčín, Košice. Hlavné mesto Slovenska je Bratislava. Odhaduje sa, že na Slovensku je vyše 7000 sídel, ktoré sú zlúčené do 2834 obcí.

Povrch Slovenska patrí ku Karpatskej horskej sústave. Na území štátu leží najväčšia časť Západných a časť Východných Karpát. Nížiny zaberajú 40% povrchu a vysočiny zaberajú 60% povrchu. Najnižší bod je v Bodrogu (94 m n. m.) pri hranici s Maďarskom a najvyšší bod je Gerlachovský štít (2 655 m n. m.).  

Podnebie našej republiky určuje poloha v severnom miernom pásme, kde sa striedajú 4 ročné obdobia. Jednotlivé prvky podnebia ovplyvňuje na Slovensku predovšetkým nadmorská výška.
Priemysel je hlavnou zložkou národného hospodárstva Slovenskej republiky. Koncom 19. storočia sa začal rozmáhať aj chemický priemysel. V Bratislave, kde sa zabezpečoval dovoz surovín po Dunaji, vznikla rafinéria ropy (Apollo) a výroba dynamitu (Nobel). Zavádzanie strojov do výroby a silný rozvoj železničnej dopravy podmienili vznik strojárskych opravárenských podnikov. Najväčším z nich bola železničná opravárenská dielňa vo Vrútkach.
Závody strojárskeho priemyslu sa nachádzajú v každom okrese Slovenska. Ich najväčšie sústredenie je na strednom Považí (Trenčín, Dubnica nad Váhom, Považská Bystrica, Žilina, Martin) aj inde.Významný odbor je dopravné strojárstvo. Automobily a ich súčiastky sa vyrábajú v Bratislave, Trnave, Bánovciach nad Bebravou, motocykle v Považskej Bystrici a Kolárove, riečne lode v Komárne, v Poprade a Trnave sa nachádzajú významné opravovne železničných vagónov. Výrobu ložísk zabezpečujú fabriky v Považskej Bystrici, Žiline, Kysuckom Novom Meste, Skalici a Prešove. Elektrotechnická výroba sa zameriava na spojovú techniku (Liptovský Hrádok, Stropkov, Vráble), televízory (Nižná na Orave), práčky (Matejovce pri Poprade), chladničky (Zlaté Moravce), svietidlá (Nové Zámky). Z veľkého množstva strojárskych výrob možno ešte uviesť výrobu zdravotníckej techniky (Stará Turá, Piešťany), armatúr (Myjava), železných konštrukcií (Brezno), poľnohospodárskych strojov (Snina). Hutnícky priemysel a ťažba rúd má u nás tradíciu od stredoveku, odkedy sa vo väčšej miere ťažili a spracúvali rudy.
Na Slovensku sa ťaží soľ, čierne uhlie, hnedé uhlie, železná ruda, ortuť, magnezit a iné. Majú rôzne funkcie ako napríklad: soľ- je potrebná potravinárska surovina, čierne uhlie sa používa na prepravu vlakom a ortuť  na meranie teploty telesnej, ale ako aj teploty vzduchu.

Obyvateľstvo

Na Slovensku žije približne 5 420 000 ľudí. Gramotnosť obyvateľstva nie je známa. Problémy so vzdelaním majú hlavne Rómovia žijúci na východe. Národnostne dominujú Slováci s 85 percentami obyvateľov. Malé zastúpenie majú etnické skupiny Čechov, Moravanov, Nemcov, Poliakov a Rusínov. Slovensko je považované za kresťanskú krajinu, lebo kresťanstvo má na území Slovenska dlhú tradíciu a stalo sa neoddeliteľnou súčasťou jeho histórie.

  • Národnostné zloženie obyvateľstva: národnosť slovenská (85,8 %), maďarská (9,7 %), rómska (1,7 %), česká (0,8 %), rusínska, ukrajinská, ruská, nemecká, poľská a iné (2 %)
  • Obyvateľstvo podľa náboženského vyznania: veriaci (84,1 %) z toho: rímskokatolícke (68,9 %), evanjelické a.v. (6,9 %), gréckokatolícke (4,1 %), reformovano kresťanské (2 %), nezistené (2,2 %), bez vyznania (13,7 %)

 

 

Bratislava

 

Naj na Slovensku (kliknutím zobrazíte foto)

Najvyššie položené miesto: Gerlachovský štít, 2655 m nad morom

Najnižšie položené miesto: hladina rieky Bodrog, 94 m nad morom

Najvyššia kostolná veža: Spišská Nová Ves (87 m)

Najväčší zo 170 hradov a zámkov: Spišský hrad

Najstaršia ľadová jaskyňa v Európe: Dobšinská ľadová jaskyňa

Najdlhšia slovenská rieka: Váh

Najvyššie položená obec: Štrbské Pleso, 1355 m nad morom

Najväčší riečny ostrov v Európe: Žitný ostrov na Južnom Slovensku, 132 612 ha

Najväčší prírodný park: Národný park Nízke Tatry, 81 000 ha

Najstaršia chránená rastlina na Slovensku: plesnivec

Najväčšie i najhlbšie jazero SR: Veľké Hincovo pleso - 20,1 ha, hĺbka 53 m

Miesto s najnižšou ročnou priemernou teplotou: vrchol Lomnického štítu (2 632 m n. m.) - 3,7 °C

Lokalita s najvyšším priemerom zrážok za rok: Zbojnícka chata (1 960 m n. m.) - 2 130 mm

Prvá tlačená kniha: latinská učebnica od Lucasa Fabinusa, roku 1573 v Prešove

Prvé noviny: Prešporské noviny, júl roku 1783 v Prešporku (Bratislava)

Najväčšia obec Slovenska: Smižany (8269)

Najväčší drevený oltár na svete: Levoča - Kostol sv. Jakuba, autor Majster Pavol z Levoče, začiatok 16. storočia, výška 18,6 m a šírka 6,3 m

© 2007 - ZS Rajčianska 3, BRATISLAVA,   Aktualizované dňa