Tréningový proces

Album krúžku

Žiacka liga

Na stránky školy

Tradícia zápasenia na sídlisku Dolné hony v MČ Bratislava – Vrakuňa vznikla v roku 1980 a v tomto roku oslávi svoje 27. výročie. Zápasnícky klub Dunajplavba vyberá záujemcov o šport cestou krúžkov (prípraviek) pre 6 až 12 ročné deti. Jedným z najúspešnejších krúžkov je krúžok pri ZŠ Rajčianska. Jednou z priorít v činnosti školských krúžkov je výber talentovaných detí a po niekoľkoročnej príprave ich odovzdať do vyšších útvarov športovo – talentovanej mládeže. Zápasnícky krúžok pri ZŠ Rajčianska odovzdal v uplynulích rokoch vyše 40 talentovaných športovcov, ktorí pokračovali na Športovom gymnáziu v Bratislava, Ostredková 10. Odchovanci ZŠ Rajčianska vybojovali na M – Slovenska a medzinárodných turnajoch desiatky titulov. Krúžok patrí medzi najúspešnejšie zápasnícke strediská žiakov na Slovensku. Zatiaľ najúspešnejším jednotlivcom je Milan Ašványi, ktorý získal 4. miesto na M-Európy a 5. miesto na M-sveta juniorov. K jeho úspechom sa priblížili napr. aj Martin Šebesta, Mikuláš Lehoczký a Ján Turkovič, ktorí obsadili na ME a MS juniorov 4.-6. miesto. Od roku 2004 vedú krúžok profesionálny tréneri Mgr. Karol Mikuška a Mgr. Milan Urbánek.

V školskom roku 2006/2007 krúžok zahájil svoju činnosť septembri 2006. Tréningy sa konajú v utorok, stredu a štvrtok v telocvični ZŠ Rajčianska od 14,30 – 16,00 hod. Vítaní sú chlapci aj dievčatá vo veku 6-12 rokov. Tréningový proces je zameraný hlavne na všestranný a harmonický rozvoj celého tela vyvíjajúceho sa dieťaťa. Zápasenie patrí medzi športy, ktoré učia mladých ľudí lepšie spoznať vlastné schopnosti, podporujú telesný a duševný vývoj jedinca a zároveň pomáhajú odbúravať prebytočnú energiu spojenú s agresivitou v bežnom živote. Súčasťou tréningov je oboznamovanie sa so základnou zápasníckou technikou, ako aj rôzne úpolové hry, loptové hry, gymnastické cvičenia a iné.

Tréningový proces je zameraný aj na nácvik pasovačky. Družstvo ZŠ Rajčianska sa v roku 2006 stalo majstrami Bratislavy v pasovačke družstiev základných škôl, a tým postúpilo na Majstrovstvá Slovenska do Trnavy, kde obsadilo pekné siedme miesto

Mgr. Milan Urbánek

Tréner Školského športového strediska