Návrat Program stretnutí Harmonogram Stretnutie I. Stretnutie II. Stretnutie III. Stretnutie IV. Stretnutie V.
Orava
PROJEKTY ŠKOLY

Škola, ktorej to myslí



Stredoeurópska nadácia a SLOVNAFT, a.s. už niekoľko rokov úspešne spolupracuje s materskými, základnými a základnými umeleckými školami. Doterajšie projekty v rámci programu Regióny pre nás pomáhali školám zlepšiť podmienky vzdelávania žiakov.
Osud slovenského školstva im nie je ľahostajný, a preto sa rozhodli rozšíriť túto spoluprácu a rozbehnúť nový projekt, ktorým sa dostaneme bližšie k žiakom a ich učiteľom. Ako implementátora projektu si vybrali Združenie Orava, ktoré má bohaté skúsenosti so vzdelávaním pedagógov.


Cieľom nového projektu Škola, ktorej to myslí je „prelomiť“ začarovaný kruh pasívneho učenia sa a prostredníctvom vyškolených učiteľov a siete modelových škôl, vytvorených v každom kraji Slovenska, naučiť študentov nezávislému a kritickému mysleniu, sebavedomému vytváraniu a vyjadrovaniu vlastného názoru a schopnosti obhájiť si ho v diskusii. Hlavným cieľom projektu je naučiť žiakov namiesto pasívneho memorovania veľkého množstva učiva, ktoré aj tak rýchlo zabudnú, získavať informácie aktívne, vedieť ich správne spracovať a cielene využívať v praxi. Projekt ponúkne učiteľom inovačné metódy na dosiahnutie tohto cieľa.

V rámci prvej fázy projektu sa už podarilo vyškoliť 250 učiteľov, a tým mal priamy dopad na približne 3 600 žiakov. V súčasnosti má už každý kraj na Slovensku modelovú školu, kde sa žiaci učia novým spôsobom. Učitelia modelových škôl prijali školenia veľmi pozitívne. Oceňujú nové, kreatívne metódy, ktoré uľahčujú žiakom osvojenie si učiva, tvorivé aktivity podporujúce sebapoznávanie a porozumenie medzi žiakom a pedagógom, nové formy práce s textom, atď. Počas školení sa učitelia viac spoznávajú a zbližujú, v kolektívoch sa buduje väčšia dôvera.

Druhá fáza projektu začína v šk.r. 2008/2009
Projekt „Škola, ktorej to myslí“, ktorý podporuje u žiakov samostatné a kritické myslenie, schopnosť analyzovať informácie a efektívne vyjadrovať názor namiesto bifľovania, sa počas svojej prvej fázy úspešne etabloval na ôsmich základných školách. V súčasnosti má už každý kraj na Slovensku modelovú školu, kde sa žiaci učia novým spôsobom.
Učitelia modelových škôl prijali školenia veľmi pozitívne. Oceňujú nové, kreatívne metódy, ktoré uľahčujú žiakom osvojenie si učiva, tvorivé aktivity podporujúce sebapoznávanie a porozumenie medzi žiakom a pedagógom, nové formy práce s textom, atď. Počas školení sa učitelia viac spoznávajú a zbližujú, v kolektívoch sa buduje väčšia dôvera.
Druhá fáza projektu práve začína. Vyškolení učitelia z modelových škôl odovzdajú svoje poznatky ďalším dvom základným školám vo svojom kraji. Preto Združenie Orava a Stredoeurópska nadácia, v spolupráci so spoločnosťou SLOVNAFT, a.s., v apríli 2008 vyhlásili výzvu pre základné školy, ktoré sa chceli prihlásiť do projektu "Škola, ktorej to myslí" a osvojiť si inovačné metódy.

Do projektu sa prihlásilo 83 základných škôl, v každom kraji sa vybrali dve školy, ktorých pedagogický zbor sa vyškolí v inovačných meródach. Sú to nasledjujúce školy:
Žilinský kraj
ZŠ s MŠ ul. Hurbanova, Martin
ZŠ s MŠ ul. J.D.Matejovie, Liptovský Hrádok
Banskobystrický kraj
ZŠ J.J.Thurzu, Detva
ZŠ Alapiskola Bátka
Trenčiansky kraj
ZŠ Trenčianska Turná
ZŠ Malonecpalská Prievidza
Nitriansky kraj
ZŠ Plášťovce
ZŠ Dolný Pial
Bratislavský kraj
ZŠ ul. Rajčianska 3, Bratislava
ZŠ s MŠ Vývojova, Bratislava – Rusovce
Trnavský kraj
ZŠ ul. Atómová, Trnava
ZŠ Juraja Fándlyho, Sereď
Prešovský kraj
ZŠ Kapušany
ZŠ ul. Gašpara Haina, Levoča
Košický kraj
ZŠ ul. Lipová, Spišská Nová Ves
ZŠ ul. Okružná, Michalovce

Projekt podporila STREDOEURÓPSKA NADÁCIA v spolupráci so spoločnosťou SLOVNAFT, a.s

projekt  ukončený
© - ZS Rajčianska 3,BRATISLAVA,     Aktualizované dňa