Návrat PROJEKTY ŠKOLY
Združenie poškolák

Základná škola a nezisková organizácia

Základná škola Rajčianska 3 v Bratislave Vrakun v auguste 2008 začala spolupracovať na základe zmluvy o spolupráci s mimovládnou neziskovou organizáciou POŠKOLÁK, o. z..

Hlavným poslaním tejto organizácie je práca s deťmi zo všetkých sociálnych skupín, ich integrácia do spoločnosti, primárna protidrogová prevencia. Toto poslanie neziskovka napĺňa všestrannými vzdelávacími, športovými a kultúrnymi voľnočasovými aktivitami. Spolupráca je plne v súlade so stanovami spomínanej neziskovej organizácie.
POŠKOLÁK, o. z. vníma školu ako kultúrno – spoločenskú ustanovizeň miestnej komunity, ktorú treba chápať nielen ako vzdelávaciu, ale aj ako výchovnú inštitúciu. Občianske združenie na našej škole podporuje výchovno – vzdelávací proces, kultúrne, spoločenské a športové aktivity a vytvára podmienky pre hodnotové trávenie voľného času detí v mestskej časti.

V septembri 2008 združenie pripravilo pre deti našej školy i deti z okolia športovo – vzdelávacie podujatie „Vrakunská cyklistická časovka“. Deti od 6 do 14 rokov si zašportovali a vzdelávali sa v oblasti dopravnej výchovy. Pre žiakov 8. a 9. ročníkov v septembri pripravili besedu s Verejným ochrancom práv, pre pedagógov školy zase odbornú prednášku špecializovanú na práva dieťaťa v škole. Postupne pre všetky triedy druhého stupňa boli pripravené v spolupráci so Slovenským strediskom pre ľudské práva interaktívne besedy o ľudských právach. K ďalším vzdelávacím aktivitám patrí exkurzia s odborným výkladom do NR SR i exkurzia vo výrobnom závode Volkswa- gen pre žiakov 8. a 9. ročníka.

V roku 2009 boli členovia združenia s deťmi tretej triedy v Bratislavskom bábkovom divadle na premiére predstavenia „Kráska a zviera“ a po ňom navštívili divadelné dielne. ďalšou zaujímavou aktivitou realizovanou v našej novootvorenej knižnici bola beseda s redaktorkou časopisu Fifik. Naši tretiaci dostanú možnosť aj s pani učiteľkou ako porotcovia čítať a hodnotiť poviedky detí v Literárnej súťaži o pôvodnú poviedku, ktorú pravidelne organizuje časopis Fifik.

Takýchto aktivít je naozaj veľa. Deti boli na exkurzii na hasičskej stanici a združenie na našej škole zorganizovalo pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka I. ročník turnaja v spolo- čenskej hre Scrabble. Okrem toho členovia združenia sa pravidelne stretávajú s deťmi tretieho ročníka v rámci školského klubu detí. Na stretnutiach robia deti rôzne tvorivé aktivity a hrajú hry, ktoré napomáhajú vytvoreniu komunity medzi deťmi, posilňujú u detí empatiu, učia deti zodpoved- nosti, tolerancii, spolupráci, zručnosti komunikácie atď.

Kontakty:
POŠKOLÁK, o. z.IČO: 42131588
Dvojkrížna 6Tel.: 02/45 52 72 58
821 07 Bratislava0904 988 270

www.poskolak.info
dmatichov@gmail.com

Kontaktná osoba:
Darina Matichová – podpredseda združenia

Scrable Návšteva bábkoveho divadla Biely papier a farba dúhy Vrakunská cyklistická časovka Exkurzia v Coca Cola Akcia so záchranármi Stretneme sa pri hre Deti za kravou Úvod projekt  ukončený